Jak prowadzić wycinkę drzew i krzewów zgodnie z prawem?

Należy pamiętać, że umyślne spowodowanie śmierci ptaków, jak również niszczenie jaj jest zabronione przez prawo. Także strącanie gniazd jest przestępstwem. W czasie prac związanych z wycinką drzew i krzewów należy więc postępować w taki sposób, by nie działać na szkodę gatunków objętych ścisłą ochroną.
Fot. Stare drzewa w miastach głównie na skwerach i w parkach miejskich mogą myć zasiedlane przez ptaki.
- Wycinka drzew i krzewów oraz prace pielęgnacyjne nie mogą być przeprowadzane
w okresie rozrodczym ptaków, to jest od marca do połowy października, w zależności od gatunku ptaków, jeżeli dane drzewo czy krzew stanowi potencjalnym miejsce zasilenia przez ptaki. - By stwierdzić czy na terenie zielonym objętym inwestycją gniazdują ptaki chronione, należy zlecić przeprowadzenie profesjonalnej ekspertyzy ornitologiczne, dzięki której inwestor dowie się ile ptaków i jakie ich gatunki posiadają swoje gniazda w obrębie drzew czy krzewów mających podlegać wycince. Współpraca z ornitologiem pomaga także działać zgodnie z prawem oraz normami etycznymi w zakresie ochrony przyrody, a szczególnie ptaków zagrożonych w naszym kraju wyginięciem. Specjalista podpowie, jakie kroki należy poczynić, jeżeli ekspertyza wykaże występowanie na terenie zielonym gniazd ptaków.
fot. Przed wycinką drzewa należy dokonać sprawdzenia czy na drzewie nie znajdują się czynne gniazda.
- Jeżeli zachodzi absolutna konieczność usunięcia w okresie lęgowym drzewa lub krzewu której jest zasiedlone przez ptaki i nie da się przełożyć tej pracy w czasie, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na odstępstwo od przepisów dotyczących ochrony przyrody. Takie zezwolenia wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Dopiero po jego otrzymaniu można przystąpić do koniecznych prac.
Fot. Ornitolog Poznań. Wycinka drzew zgodnie z prawem.
By chronić naszą przyrodę najlepiej jest zaplanować wycinkę drzew i krzewów oraz prace pielęgnacyjne i sanitarne poza okresem rozrodczym ptaków. Wtedy możemy mieć pewność, że nie przyczynimy się do ich szkody oraz nie popełnimy przestępstwa związanego z niszczeniem gniazd, jajek i zabijanie piskląt. Jeżeli to możliwe, w ochronnej porze roku, kiedy to ptaki oczekują swoich młodych, lepiej wstrzymać się z inwestycjami na terenach zielonych. Dzięki temu zachowamy czyste sumienie i przyczynimy się do zachowania zagrożonych gatunków.