grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Znalazłeś rannego ptaka w mieście - czy wiesz co robić?

Znalazłeś rannego ptaka w mieście - czy wiesz co robić?

Zagęszczenie ptaków na terenach zurbanizowanych sprawia, że często możemy spotkać ptaki, które z naszego punktu widzenia nie mogą latać, ponieważ wydają się ranne, czy tak jest naprawdę?
Opinia ornitologiczna, ochrona jerzyków podczas termomodernizacji

Duże zagęszczenie wielu gatunków ptaków na terenach zurbanizowanych takich jak Poznań sprawia, że często na swojej drodze możemy spotkać ptaki, które z naszego punktu widzenia nie mogą latać, ponieważ wydają się nam ranne. Czy tak jest w każdym przypadku i co robić, jeżeli taka sytuacja nastąpi?

Warto posiąść wiedzę, która pomoże nam uniknąć działań, które mogłyby w jakiś sposób zaszkodzić ptakom.

Opinia ornitologiczna. Pomoc rannym ptakom w mieście.

Fot. Ornitolog Poznań. Ranny jerzyk. Ptak został uratowany podczas jednej z interwencji naszego zespołu. Gdyby nie pomoc wolontariuszy ptak z pewnością by zginą.

Jak poznać ptasiego podlota, i w jaki sposób mogę mu pomóc? Poznaj 3 rady jak należy się zachować gdy znajdziemy podlota.

Po kilkunastu lub kilkudziesięciu dniach od wyklucia, małe ptaki opuszczają gniazdo, by uczuć się życia poza gniazdem. Ptaki są wówczas cały czas pod czujnym okiem rodziców. Po prostu wyskakują z gniazda i rozpraszają się w najbliższej okolicy, jednakże są cały czas karmione i chronione przez rodziców.

1 rada - nie wolno go zabierać do domu

Z perspektywy człowieka taki maluch wygląda jak zgubiony nieporadny pisklak, którzy potrzebuje pomocy, jednakże jeżeli spotkamy na swej drodze podlota nie wolno go zabierać do domu,

2 rada - należy go po prostu zostawić w spokoju

należny go po prostu zostawić w spokoju, ponieważ w ten sposób maluchy uczą się dorosłości. Ponadto rozproszone poza gniazdem mają większą szansę na przeżycie, gdyby do gniazda dostał się drapieżnik. Jest to naturalny etap rozwoju każdego ptaka, więc najzwyczajniej go omińmy, nie dotykając i nie zbliżając się, by się nie wystraszył.

3 rada – skontaktuj się z ornitologiem

jeżeli faktycznie zachowanie podlota budzi twoje obawy i stosując zasadę przezorności możesz zawsze skontaktować się z ornitologiem i opowiedzieć mu o zaistniałej sytuacji będziemy wówczas pewni że zrobiliśmy wszystko co było w naszej mocy.

Opinia ornitologiczna. Ochrona jerzyków podczas termomodernizacji budynków.

Fot. Ornitolog Poznań. Ranny jerzyk uratowany w centrum Poznania. Ptak Najprawdopodobniej w coś uderzy w wyniku czego doznał urazu dzioba Został dostarczony do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt gdzie uzyskał fachową pomoc, odzyskał siły i został wypuszczony na wolność.

Jak uratować rannego ptaka?

Z powodu specyficznej sytuacji w mieście, w którym panuje ruch uliczny, żyją wrogowie ptaków, a także mamy do czynienia ze skomplikowaną infrastrukturą stworzoną przez człowieka, zdarza się, że ptaki faktycznie ulegają kolizjom czy różnego rodzaju zranieniom. Jedynym zalecanym i rozsądnym sposobem na efektywną pomoc takim ptakom jest zabranie z miejsca wypadku, umieszczenie w bezpiecznym miejscu, na przekład przewiewnym kartoniku wysłanym papierowym ręcznikiem i niezwłoczne dostarczenie do ośrodka zajmującego się leczeniem i rehabilitacją zranionych dzikich zwierząt.

Ekspertyza ornitologiczna. Ptaki i nietoperze w budynkach.

Adres ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, który funkcjonuje, w naszym mieście przedstawia poniższa tabela:

Nadleśnictwo Grodziec ul. Leśna 50
62-580 Grodziec
tel.: 63 24-85-027 ptaki i ssaki 
Polski Związek Łowiecki
Stacja Badawcza
ul. Sokolnicza 12
64-020 Czempiń
tel.: 61 28-26-563 ptaki i ssaki 
Ptasi Azyl – Dyrekcja Ogrodu
Zoologicznego w Poznaniu
ul. Browarna 25
61-063 Poznań
tel.: 512-819-925 ptaki 
Ośrodek rehabilitacji zwierząt
w Osieku
Osiek 38
63-920 Pakosław 
jeleń europejski, daniel,
sarna, dzik, zając szarak,
dziki królik
Ośrodek rehabilitacji zwierząt
w Kleszczynie
Kleszczyna 3
77-400 Złotów
ptaki, ssaki, gady i płazy
Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy
dla Zwierząt "Help Animals"
Niedźwiedź 77
63-500 Ostrzeszów
ul. Asnyka 58/42
62-800 Kalisz
ptaki, ssaki

Jeżeli nie ma w pobliżu takiego miejsca, najlepiej odnieść ptaka do najbliższego lekarza weterynarii, który postara się mu pomóc. Stamtąd mogą go też zabrać przedstawiciele specjalistycznych ośrodków zawiadomieni przez weterynarza. Należy pamiętać, że samodzielne próby leczenia ptaka zazwyczaj nie przyniosą dobrych skutków, ponadto istnieje zakaz przetrzymywania w domu gatunków chronionych. Z pewnością specjalistyczna klinika będzie w stanie najlepiej pomóc rannemu, nieprzytomnemu czy zatrutemu ptakowi.

Opinia ornitologiczna Poznań.

Fot. Ornitolog Poznań. Wysokie budynki w miastach miejsca chętnie wybierana przez pustułki do wyprowadzenia lęgów. Pustułki często wybierają donice na balkonach do składania w nich jaj i wyprowadzenia lęgów. Są wówczas narażone na niebezpieczeństwo ze strony ludzi. Na zdjęciu ornitolog z młodą pustułką.

Ochrona ptaków to nasz obowiązek, razem możemy więcej. Zostań wolontariuszem!

zostań wolontariuszem ornitologicznym w Poznaniu

Zespół Ornitolog Poznań nawiązał również współpracę z globalnym liderem systemów informacji przestrzennej, firmą ESRI i jej oddziałem ESRI Polska, celem omówienia współpracy przy projekcie, polegającym na inwentaryzacji i ochronie ptaków w mieście.

Projekt realizowany przez Ornitolog Poznań oraz zaangażowanych wolontariuszy będzie polegał na gromadzeniu danych dot. gniazdowania niektórych gatunków ptaków takich jak:

  • jerzyk
  • jaskółka oknówka
  • wróbel
  • mazurek
  • kopciuszek

dla których gospodarstwa ludzi stanowią jedyne miejsce do zakładania gniazd i wyprowadzanie lęgów. By usprawnić pracę wolontariuszy zaplanowaliśmy zastosowanie narzędzi / programów mobilnych, dzięki którym na bieżąco i w trybie on-line uczestnicy projektu będą mogli dodawać dane do wspólnej bazy. Dzięki aplikacji mobilnej w znaczący sposób wzrośnie szybkość przekazywanych informacji, a tym samym czas reakcji na ewentualne zagrożenie dla ptaków. Oczywiście zgłoszone dane będą weryfikowane przez nas doświadczonych ekspertów ornitologów. Ostatnim etapem projektu będzie stworzenie jednolitej geobazy zinwentaryzowanych gatunków ptaków w mieście, celem jej udostępnienia organom ochrony przyrody. O kolejnych etapach realizowanego projektu, już wkrótce poinformujemy na naszej stronie.

Zostań wolontariuszem chroń z nami ptaki.