grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Jak podglądać ptaki? Ptaki które możemy zaobserwować z kajaka w Parku Narodowym.

Jak podglądać ptaki? Ptaki które możemy zaobserwować z kajaka w Parku Narodowym.

Jednym fajniejszych sposobów na obserwacje ptaków jest spływ kajakowy. Możemy spokojnie w ciszy dryfować i obserwować drzewa na których mogą przesiadywać różne gatunki ptaków.
ptaki widziane z kajaka

Na letnie spływy kajakowe warto zabrać ze sobą dobrą lornetkę, a także aparat fotograficzny. Jeżeli będziemy mieć trochę szczęścia, to uda nam się prawie na wyciągniecie ręki zbliżyć się do zachwycających przedstawicieli nadrzecznej ornitofauny.

Drawieński Park Narodowy zaprasza wszystkich amatorów spływów kajakowych, czyli aktywności fizycznej, połączonej z przebywaniem blisko natury. Podczas wiosłowania można obserwować wiele gatunków roślin, które mają szansę na nieskrępowany rozwój dzięki temu, że nie dotarła tu niszczycielska ręka człowieka. Jednakże spływowy kajakowe Drawą to również okazja do tego, by w naturalnym środowisku obserwować gatunki ptaków chronionych, które na tym terenie zamieszkują, rozmnażają się i gniazdują.

5 gatunki ptaków zamieszkujących Drawieński Park Narodowy

Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego występują gatunki, które upodobały sobie życie w puszczy, w pobliżu lasów i wód. Są to między innymi: gągoł krzykliwy, puchacz, bielik, nurogęś, kormoran, rybołów, zimorodek, błotniak stawowy, muchołówka mała, siniak., krzyżówka, łyska i łabędź. Poznajmy bliżej niektóre z nich:

1. Gągoł

Jednym z niezwykle interesujących gatunków jest gągoł krzykliwy, którego aż 5 % całkowitej populacji znajduje się właśnie w okolicach Drawy. Ptaki te można dość łatwo zaobserwować w dzień, ponieważ są niezwykle aktywne. W jaki sposób rozpoznać gągoła? Jest to krępej budowy kaczka. Najłatwiej dostrzec kaczory, których biało czarne upierzenie błyszczy się z daleka. Gągoł wyprowadza lęgi w dziuplach starych drzew, rosnących nad wodą.

2. Nurogęś

Innym gatunkiem, który prawdopodobnie uda się dostrzec nawet niewprawnemu oku amatora jest nurogęś. Co ciekawe, można ją tu spotkać praktycznie przez cały rok. Posiada wąski, haczykowaty, czerwony dziób i wydłużony tułów. To gatunek sporego ptaka, którego długość ciała wynosi nawet 68 cm, zaś rozpiętość skrzydeł dochodzi do 94 cm. W okresie godowym samiec posiada na karku zaokrąglony czub, po którym łatwo można rozpoznać. Gatunek żyje w okolicach czystych, zarybionych zbiorników wodnych, które są otoczone drzewami.

tracz nurogęś

Fot. Tracz Nurogęś

3. Krzyżówka

Kolejny ciekawy gatunek to duży ptak z rodziny kaczkowatych. W okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia jest gatunkiem łownym. Z pewnością krzyżówka jest większości znana ze swojego charakterystycznego wyglądu. Samica cechuje się pomarańczowym dziobem z czarnym wierzchem i umaszczeniem raczej jednolitym i mniej kontrastowym w porównaniu do samca, który w godowym ubarwieniu wyróżnia się zielonym, opalizującym ubarwieniem głowy, a także brązową, błyszczącą piersią i szarawymi skrzydłami. Co ciekawe, najstarszy zanotowany wiek tej kaczki to aż 29 lat.

kaczka kżyżówka

Fot. Krzyżówka

4. Łyska

Wiosłując można również zauważyć blisko podpływającą do kajaka łyskę, czyli ptaka o łupkowoczarnym upierzeniu z białym dziobem i głową. Gatunek cechuje brak dymorfizmu płciowego. Interesującym elementem budowy łyski są miedzy innymi palce z karbowanymi fałdami skórnymi. Ptak osiąga do 24 cm długości ciała i około 70 cm rozpiętości skrzydeł. Łyski zakładają gniazda pośród roślinności blisko otwartych akwenów wodnych, nieraz bezpośrednio na wodzie.

kaczka łyska

Fot. Łyska

5. Łabędź

Do plemienia cygnini czyli ptaków pływających zaliczanych do rodziny kaczkowatych, zaliczyć można kilka gatunków łabędzi. Chyba nie ma osoby, która nie potrafiłaby rozpoznać tego pięknego okazałego ptaka barwy białej lub czarnej, o długości ciała dochodzącej aż do 180 cm i rozpiętości skrzydeł do 260 cm, w zależności od gatunku. Łabędź cechuje się długą szyją i sztywnymi piórami, zaś po nimi występuje gęsty puch. Łabędzie potrafią bardzo szybko pływać, lecz na lądzie ich chód jest niezgrabny. Ptaki te łączą się w długowieczne pary.

tracz nurogęś

Fot. Łabędź z młodymi na Drawie

Ogólnie na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego można wyodrębnić aż 160 gatunków ptaków, z których większość są to ptaki podlegające ochronie gatunkowej. Dlatego podczas spływu warto wytężyć zmysły, zachować ciszę i czekać aż naszym oczom ukażą się niezwykłe, różnorodne gatunki ptaków. Być może amator nie rozpozna ich od razu, jednakże dzięki zdjęciom będzie mógł zrobić to już po powrocie. Drawieński Park Narodowy to wspaniały punt obserwacyjny także dla osób, którzy pasjonują się ptakami lub ich zainteresowanie wynika z drogi zawodowej. Dzięki temu, że osoby zaangażowane w ochronę ptaków stale mają rękę na pulsie, możemy mieć nadzieję, że gatunki chronione będą mogły jak najdłuższej przetrwać na tym terenie.